Zamana Dayanacak Dayanıklı Bir Parke Zemin Nasıl Bulunur

Son güncelleme 15 Ağustos 2022, 07:15

Parke zeminlerin herkesin evinde sahip olabileceği en dayanıklı zeminlerden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Yaya trafiğine ve ağır mobilya parçalarına dayanma gücü ve kabiliyeti nedeniyle birçok insan için her zaman tercih edilen malzeme olmuştur. Ek olarak, çoğu sert ağacın temizlenmesi ve bakımı kolaydır, bu da onları çocukların ve evcil hayvanların olduğu evler için mükemmel kılar.

Ancak, tüm parke zeminler aynı değildir. Kalite, mevcut tasarımlar, fiyatlandırma ve tabii ki dayanıklılık, belirli sert ağaç türüne bağlı olarak değişecektir. Ev sahibi olarak, tüm bu özelliklerin standartlarınızı karşılamasını sağlamak sizin işiniz. Bu, döşemenin ne kadar süreceğine dair bir genel bakışa sahip olmak için gerçek dayanıklılığı ölçmeyi içerir.

Bununla birlikte, parke zeminlerde dayanıklılığın rolü tam olarak nedir? Bunu nasıl ölçebilirsiniz ve genel düzeyini ne etkileyebilir? İlerleyen bölümlerde bundan bahsedeceğiz.

Parke Döşemenin Dayanıklılığı Nasıl Ölçülür?

Her şeyden önce, bir parke zeminin dayanıklılığının nasıl ölçüleceğinden bahsedelim.

Bir parke zeminin dayanıklılığını belirlemeye başlamanın en iyi yolu, Janka Derecelendirmesini öğrenmektir. Janka Derecelendirmesi, Janka Sertlik Testinin bir sonucudur. ABD Tarım Bakanlığı Orman Ürünleri Laboratuvarı için çalışan Gabriel Janka tarafından bir Janka Sertlik testi oluşturuldu. Bay Janka, ABD sertağaçlarının sertliğini bilimsel olarak ölçmekle görevlendirildi. Bugüne kadar kullandığımız bu testi (Amerikan Test ve Malzemeler Derneği tarafından resmileştirildiğinden beri) özellikle ahşabın dayanıklılığını belirlemek için geliştirdi. Bu endüstri standardı veriler, belirli bir ahşap veya zemin türünün ne kadar dayanıklı olduğuna dair doğru bir görüş elde etmek için harika bir yerdir. Bu testin nasıl uygulandığı hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

En Dayanıklı Parke Zeminleri Seçerken Dikkate Alınması Gereken 4 Faktör

1. Odun Türlerini Derecelendirmek İçin Janka Sertlik Testi

Hickory Sertliği Janka ÖlçeğiAhşabın sertliği, Janka derecesi adı verilen bir endüstri standardı ile ölçülür. Janka derecesi, bir Janka Testi. Janka testi, 0,444 çelik bilye kullanmaktan ve onu, ahşabın yarısına gelene kadar her bir ağaç türüne zorlamaktan oluşur. Janka derecesi, çelik bilyeyi her bir ağaç türünün ortasına itmek için gereken kuvvet miktarıdır. Tabii ki, Janka Derecelendirme Testi, dayanıklılığı belirlerken ve nihayetinde bir parke zemin tipi seçerken güvenmeniz gereken tek şey değildir. Göz önünde bulundurmanız gereken başka faktörler de var.

2. Parke Döşeme Tipi: Katı vs Mühendislik

Sertağaç, masif veya mühendislik ürünü olmak üzere iki ana tipte gelir. İşlenmiş sert ağaçlar, kaplama tabakası adı verilen bir üst katı sert ağaç parçasına sahip çok katmanlı bir ahşap çekirdekten oluşur. Masif sert ağaçlar baştan sona %100 masif ahşaptır. Genel bir kural olarak, zemin ne kadar kalınsa, eziklere karşı o kadar dayanıklı olacaktır. Tipik olarak sağlam ve mühendislik ürünü parke, her ikisi de üzerinde yürümeniz için sağlam bir parke üstünü paylaştığından, çizilmeye karşı eşit derecede dayanıklı olacaktır. Tasarlanmış sert ahşabın, nem değişiklikleri veya neme maruz kalma ile karşı karşıya kaldığında daha kararlı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, mühendislik ürünlerini genellikle zamana dayanacak en dayanıklı sert ağaç olarak sınıflandırırız.

3. Parke Döşeme Parlaklığı veya Parlaklık Seviyesi

Ayrıca parke döşemenin parlaklığını, parlaklığını veya bizim dediğimiz gibi “parlaklığını” da göz önünde bulundurmalısınız. Parlak bir görsel neden bir zeminin dayanıklılığını etkiler? Öyle değil. Bununla birlikte, çok parlak veya çok parlak zemin kaplaması, düşük parlaklıkta veya mat kaplamalı sert ahşaptan çok daha fazla çizik veya kusur ortaya çıkarır. Çizilmiş bir parlaklık, teknik olarak düşük parlaklıkta bir zemin kadar uzun süre dayanabilir, ancak çizilmiş görünen bir zemini çizik görünmeyen bir zeminle değiştirmekle ilgileneceksiniz. Çok parlak bir yüzey, çizikleri gösterecek ve daha düşük parlaklığa sahip bir parkeden daha kolay aşınacaktır. Az parlak veya az parlak bir zemin en iyi şekilde en uzun süre görünür, bu nedenle mevcut en dayanıklı zemin seçeneklerini bulmak istiyorsanız düşük parlak zemin kaplamasını öneririz.

4. Bitmemiş ve Önceden Bitmiş Sertağaç

Son olarak, parke döşemenin bitişini düşünün. Sert ağaçların çoğu bitmemiş veya önceden bitmiş çeşitlerde gelir. Bitmemiş sert ağaçların evinizde zımparalanması ve boyanması gerekirken, önceden bitmiş sert ahşaplar fabrikada uygulanmış cila ile gelir.

Bitmiş parkenin avantajı, döşeme kurulumunuz için başka bir işçilik maliyetinizin olmamasıdır. Önceden bitmiş zeminler, parke zemininiz için daha dayanıklı bir son kat oluşturmak amacıyla daha kalın ve daha yoğun bir yüzey elde etmek için çok sayıda kaplama katmanına sahiptir. Önceden bitmiş zeminler, uygulayabilecekleri ve sert ahşaba yapıştırabilecekleri sert kimyasallar nedeniyle en dayanıklı yüzeylere sahiptir. Hazır zeminler, bitmemiş zeminlere uygulayabileceğiniz daha az etkili ev cilalarından daha dayanıklı bir seçenektir.

Bitmemiş döşeme önceki yıllarda daha yaygın bir seçenekti. Bitmemiş zemin satın almanın en büyük avantajı, zemininizi istediğiniz renge boyayabilmenizdir. İstediğiniz renk önceden bitmiş olarak satıldığından, yapay olarak parke envanteriyle sınırlı değilsiniz. Bitmemiş döşeme satın almak eskiden daha ucuzdu ve son kurulumda paradan tasarruf etmek için zemini kendiniz kurup bitirebilirsiniz. Bugünün ekonomisinde, genel olarak ahşabın pahalı olduğunu ve cilayı kendiniz manuel olarak uygulamanın bir zamanlar olduğu gibi alt çizgiyi etkilemediğini fark edeceksiniz. Bitmemiş döşemeye uyguladığınız yüzeyler, önceden bitmiş parke kadar güçlü veya dayanıklı değildir.

En dayanıklı parke zeminleri ararken, önceden bitmiş parke için alışveriş yapmanızı öneririz.

Dayanıklı Parke Zeminler İçin En İyi Ahşap Türleri Seçenekleri

Meşe

Dayanıklı bir parke zemin için en popüler ahşap türü seçeneklerinden biri meşedir. Meşe çok sert bir ağaçtır ve hem masif hem de mühendislik ürünü çeşitleri mevcuttur. Meşe zeminlerin temizlenmesi ve bakımı da kolaydır, bu da onları yoğun aileler için mükemmel kılar. Meşe tipik olarak Red Oak veya White Oak olmak üzere iki tipte gelir. Red Oak, öz odunda açık pembemsi, somon tonlarına ve belirgin damar desenlerine sahip olacaktır. Beyaz Meşe, basit ve şıktan karmaşık kıvrımlara kadar uzanan dramatik damar desenleriyle açık renkler, cevizli kahverengi bir renk ve kakao tonları arasında bir kontrast gösterebilir. Tam kırmızı meşe ve beyaz meşe blog yazımızda meşe döşeme hakkında daha fazla bilgi edinin.

hickory

Hickory’de dayanıklı parke arayışınıza başlamalısınız. Hickory, son derece yüksek dayanıklılık seviyesi nedeniyle ünlü bir parke zemindir. Janka Derecelendirme Testinde en çok puan alan oyunculardan biridir. Hickory döşeme, diğer gerçek ahşap döşeme türleri kadar popüler değildir ve rustik görünümü nedeniyle herkes için olmadığını söylemek doğru olur. Gerçek ahşaba benzeyen sert ahşabı seviyorsanız, hickory’den memnun kalacaksınız. Bu ahşap türü hakkında daha fazla bilgiyi Hickory Parke Döşeme yazımızda okuyabilirsiniz.

Akçaağaç

Akçaağaç, dayanıklı parke zeminler için başka bir harika seçenektir. Akçaağaç meşeden biraz daha serttir ve hem masif hem de mühendislik ürünü çeşitleri mevcuttur. Akçaağaç zeminlerin temizlenmesi ve bakımı da kolaydır. Akçaağaç sert ağacı kremsi, sarımsı tonlar gösterecek ve ince damarlı desenlere sahip olacaktır. Akçaağaç parke, iç mimarların mevcut trendlere uyması için favori. Akçaağaç Döşeme yazımızda da akçaağaç döşeme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Tik ağacı

Tik, dayanıklı parke zeminler için başka bir harika seçenektir. Tik çok sert bir ağaçtır ve hem masif hem de mühendislik ürünü çeşitleri mevcuttur. Tik, geleneksel sert ağaç türlerine göre termit avantajına sahiptir. Tik, termitleri doğal olarak iten yağlara sahiptir. Teak’in ana dezavantajı, bazı bütçeler için oldukça pahalı olabilmesidir.

Kül

Birçok insan, dayanıklı bir parke zemin seçeneği olarak dişbudak parkesini de arar. İsminden dolayı kulağa zayıf gelebilir, ancak kül eski günlerden beri her zaman tercih edilen bir malzeme olmuştur. Dişbudak ağacı, Janka ölçeğinde kırmızı meşeden daha dayanıklıdır. Ash kalaslarla ilgili sorun, daha uzun veya daha geniş kalaslarda bulmanın zor olabilmesidir. Bu sizi rahatsız ediyorsa, bunun nedeni dişbudak ağaçlarını besleyen istilacı bir böcek olan Zümrüt Dişbudak Deliği’nin çoğu ağacın tam büyüme döngüsüne ulaşmasını engellemesidir.

Jatoba veya Brezilya Kirazı

Jatoba, Brezilya Kirazı olarak da bilinir ve mevcut en sert egzotik ağaçlardan biridir, bu da onu dayanıklı parke zeminler için mükemmel bir seçim haline getirir. Jatoba yalnızca katı halde mevcuttur, bu nedenle sınırlı tedarik nedeniyle bir sonraki projeniz için kaynak bulmak daha zor olabilir. Ancak, bir kez kurulduktan sonra uzun yıllar sürecek.

Bunlar, uzun yıllar dayanacak dayanıklı bir zemin istiyorsanız, seçebileceğiniz en iyi parke zemin seçeneklerinden sadece birkaçı. Eviniz için doğru ahşap zemini seçerken, mümkün olan en dayanıklı zemine inmek için bu faktörleri göz önünde bulundurun.

Dayanıklı Parke Zemin İçin Seçilecek Yüzeyler

Parke zemin kaplamaları için birçok seçenek vardır, ancak hepsi eşit yaratılmamıştır. Bazı yüzeyler diğerlerinden daha dayanıklıdır ve bazıları çizilmelere ve çizilmelere karşı daha iyidir.

Dayanıklı bir parke zemin için en iyi cilalardan bazıları şunlardır:

Poliüretan: Ahşabın üzerine uygulanan şeffaf bir kaplamadır. Dayanıklıdır ve çizilmelere, çizilmelere ve lekelere karşı dayanıklıdır.

Vernik: Bu, ahşabın üstüne uygulanan şeffaf bir ciladır. Dayanıklıdır ve çizilmelere, çizilmelere ve lekelere karşı dayanıklıdır.

Shellac: Bu, ahşabın üstüne uygulanan şeffaf bir kaplamadır. Dayanıklıdır ve çizilmelere, çizilmelere ve lekelere karşı dayanıklıdır.

Lake: Bu, ahşabın üstüne uygulanan şeffaf bir ciladır. Dayanıklıdır ve çizilmelere, çizilmelere ve lekelere karşı dayanıklıdır.

Alüminyum Oksit: Bu, bugün bir zemine uygulayabileceğiniz en zorlu kaplamadır. En dayanıklı olanıdır ve çizilmelere, çizilmelere ve lekelere karşı dayanıklıdır.

Gördüğünüz gibi, parke zeminlerinizi daha dayanıklı hale getirecek birçok cila seçeneği var. Zeminleriniz için bir yüzey seçerken, Alüminyum Oksit gibi dayanıklı bir tane seçtiğinizden emin olun.

Evcil Hayvanlar için En İyi Seçenek

Evcil hayvanlar için yaygın bir davranış olduğu için, türü ne olursa olsun, zemini tırmalamak ve kemirmeye çalışmak. Bazı ev sahiplerinin ne kadar estetik görünmesine rağmen parke zeminlerden uzaklaşmasının ana nedeni budur.

Ancak, bunu mutlaka yapmak zorunda değilsiniz. Diğerleri gibi, en ağır tırnak tırmalamaları için bile mükemmel olacak bazı parke zemin türleri vardır. İşte göz önünde bulundurmanız gereken en dayanıklı olanlardan bazıları:

– Hickory

– Jatoba veya Brezilya Kirazı

– Beyaz meşe

– Sert Akçaağaç

Flip tarafında, Çam ve Amerikan Kirazı gibi spektrumun daha yumuşak tarafında bulunan sert ağaçlardan kaçındığınızdan emin olun.

Katı veya Mühendislik: Hangisi Daha Dayanıklı?

Parke zeminler söz konusu olduğunda, iki seçeneğiniz vardır: masif veya mühendislik. Masif parke tam da budur – tek bir masif ahşap parçasından yapılmıştır. Mühendislik sert ahşap, üstte bir parça masif ahşap ile birbirine yapıştırılmış çok sayıda ahşap katmanından yapılmıştır.

Her iki parke türü de dayanıklıdır, ancak mühendislik ürünü parke, stabiliteyi artırmaya yardımcı olmak için birden fazla ahşap katmanı nedeniyle neme ve neme karşı daha dayanıklıdır. Çok katmanlı ahşap, nem değişiklikleri veya maruz kalma nedeniyle eğilmeyi ve çukurlaşmayı önler.

Zamana dayanacak dayanıklı bir parke zemin arıyorsanız, mühendislik parke gitmenin yoludur.

Alt çizgi

Dayanıklı bir parke zemin seçerken, dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Ancak en önemli şey, diğer herhangi bir yatırımda yaptığınız gibi parke zeminlerinize özen göstermektir.

Kir ve kalıntıları temizlemek için zeminlerinizi düzenli olarak süpürün ve temizleyin. Bunları temizlemek için nemli bir paspas kullanıyorsanız, hemen ardından kuruladığınızdan emin olun. Yerlerinize bir şey dökerseniz hemen silin.

Bu basit ipuçlarını takip ederek, parke zeminlerinizin gelecek yıllar boyunca yeni görünmesini sağlayabilirsiniz.

Dayanıklı Parke Döşeme Seçenekleriniz İçin Bize Ulaşın

Parke zeminleri seçmek zordur (punto amaçlanmamıştır), çünkü niteliklerini tek tek incelemenin bunaltıcı olabileceği noktaya kadar birçok seçenek vardır.

Yine de, en iyi parke zemini bulmak için harcadığınız fiyat ve zamanın buna değeceğini bekleyebilirsiniz. Dayanıklılık ve evinize getirebileceği değer söz konusu olduğunda en iyilerinden biri olduğu için asla yanılmazsınız. Zemin tipi, ihtiyaçlarınız ve tercihleriniz gibi bir dizi önemli faktörü dikkate aldığınızdan emin olun.

Parke zemini seçme mücadelesini tek başınıza ve yeterli bilgiye sahip olmadan yaşamak istemiyorsanız bizi aramaya ne dersiniz? Eviniz için mükemmel zeminlere inene kadar her adımda yanınızda olacağız. 1-800-253-2728 numaralı telefondan bizimle iletişime geçin, hemen yanınızda olacağız.

Hakkında admin