Tokalı Ahşap Zeminleri Nasıl Onarırım & Nasıl Oldu?

Son güncelleme 15 Ağustos 2022, 07:15

hickory döşeme çukurluğu ve burkulmaYeni bir parke zemine sahip olmanın ilk yılı harika bir duygu sunuyor. Odalar güzel görünüyor. Zarar vermemeye dikkat ettiniz! Onları pespar.com.com’dan satın almadıysanız ne kadara mal olduklarını hatırlarsınız. Ancak, döşemenizin bazı noktalarının tam olarak düz olmadığını fark edebilirsiniz. Ahşap döşeme tahtaları biraz bükülmüş gibiydi. Geçen ay fark ettin ama daha da kötüye gitmiş gibi görünüyor? Bu bükülmüş zeminleri ne yapıyorsunuz? Bu nasıl oldu? Çok dikkatliydin!

Parke Zemin Bükülme Problemi

Sert ahşap zeminlerin bükülmesinin neden olduğu çamaşır tahtası görünümü ve dokunma hissi, sizi hayal kırıklığı içinde bir duvara kadar çalıştırabilir! Parke zeminler, genellikle yardımcı olabilecekleri için kurulur. evinizin değerini artırın ve bir odayı ne kadar güzel bağlayabileceklerini. Uygun bakım veya onarımla bu şekilde kaldığından emin olmamız gerekir.

Bükülen ahşap zeminler, tipik olarak nem değişikliklerinden dolayı genişleyen ve büzülen bireysel döşeme tahtalarının bir sonucudur. ABD’nin çoğu bölgesindeki mevsimsel değişiklikler nedeniyle tüm sert ağaçlar genişleyecek ve daralacaktır. Genellikle döşeme tahtası değişiklikleri küçüktür ve orijinal boyutlarına ve konumlarına sıfırlanır.

Ne yazık ki, bükülmüş ahşap zeminler yaygın bir durumdur. Neyse ki, çoğu evde önlenebilir. Sert ağacınızın burkulmasını önlemek için, öncelikle buna neyin sebep olduğunu bilmeliyiz.

Parke zeminlerin burkulmasının sebepleri nelerdir?

Parke zeminlerin bükülmesinin ana nedenleri nem değişiklikleri, kazara dökülmeler ve kötü kurulumlardır.

Su hasarı:

Parke zeminleriniz ağaçlardan yapılmıştır! Buzdolabınız su sızdırırsa, parke plakalar suyu emecek ve komşu döşeme tahtalarına doğru itmeye başlayacaktır. Yukarı çıkmaktan başka bir yeri olmayan zeminler bükülecek ve zemininize görünür bir dikey boyut katacaktır. Beton bir alt zemin, çevresel değişikliklerden kaynaklanan nem artışının da suçlusu olabilir. Suyun zeminde çok uzun süre oturmasını engellemeye çalışmak çok açık.

Yüksek nem:

Nem oranı yüksek veya nemin büyük ölçüde dalgalandığı bir bölgede yaşıyorsanız, ahşap zemin satın almamanızı öneririz. Sert ağaç havadaki nemi emebilir ve emecektir. Ortamınızda çok fazla nem varsa, bununla mücadele etmenin en iyi yolu fanları ve havalandırmayı göz önünde bulundurmaktır. Yüksek nemli iklime sahip penceresiz odalarda ahşap döşeme yapmayın.

Sert Ağacınıza Alıştınız mı?

Masif veya mühendislik ürünü parke zeminlerinize alıştığınızdan emin olduğunuzu muhtemelen duymuşsunuzdur. Bunu yapmazsanız, bazı boşluklar, yükselmiş veya çökmüş noktalar, artan zemin gürültüsü veya başka görsel ve dokunsal sorunlar bekleyebilirsiniz.

Evinizi doğru bir şekilde iklimlendirmeyle ilgili videomuzu izleyin.

Sakar Amcanız Yerinizi Yerleştirdi mi?

Belki amcan beceriksiz ama harika bir döşeme ustasıdır! Değilse, zeminlerinizin burkulmasının ana nedeni kötü bir kurulum olabilir. Örneğin, zeminlerinizin etrafını saran tüm duvarlar arasında boşluk yoksa, parke zeminden gelen doğal genişleme ve büzülme, hareket edecek yer olmaması nedeniyle burkulmaya neden olabilir. Zemininiz için yaptığınız gibi tesisatçınızı da satın almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Tokalı Parke Zemini Nasıl Onarırım?

“Bu bükülmüş ahşap zemini tamir edebilir miyim?” genellikle “Hasarına bağlı” şeklinde yanıtlanır. Bu sorunu küçük bir alanda erkenden yakaladıysanız, kurutmak için hava fanlarını ve ısıtıcıları dışarı çekmeyi deneyebilirsiniz. Bu, şişmeyi veya burkulmayı azaltabilir.

Kanepe bacaklarınızı boşluğa koyun ve basıncın zemini düz bir şekilde bastırmasına yardımcı olup olmadığına bakın. Ahşap tahtaları tekrar yerine kaydırabilir.

Bu basit çözümler işe yaramazsa, burkulma zeminlerini değiştirmeniz gerekebilir. Onarım için önceki kurulumunuzdan ayrı olarak fazladan bir kutu döşemeniz olduğunu umuyoruz. Değilse, acı verebilecek rengi eşleştirmeniz gerekebilir. Düzeltilebilir de. Bükülmüş bir zemini düzeltmek istiyorsanız ve rengi eşleştirmeniz gerekiyorsa, parke zemin onarımınızda tasarruf etmenize yardımcı olup olamayacağımızı görmek için döşeme envanterimizin çoğundan ücretsiz bir numune alın.

Hakkında admin