Standart vinil ve lüks vinil döşeme arasındaki farklar nelerdir?

Standart vinil döşeme, banyolar, bodrum katlar, mutfaklar ve çamaşırhaneler gibi çok nemli veya lekelerin sık görüldüğü yerler için muhtemelen en popüler seçimlerden biridir. Lüks vinil döşeme, iki döşeme tipi arasındaki büyük farklılıklar nedeniyle artık standart vinil döşemenin yerine geçiyor veya halefi oluyor.

Yıllar boyunca herkes daha ucuz bir su geçirmez çözüm için standart vinil döşemeyi seçti ve ikinci kez düşünmedi. İnsanlar ve tercihler değişiyor – ve şimdi piyasada daha iyi şeyler var!

Günümüzde insanlar, standart vinil döşeme ile rekabet eden bariz bir seçim olarak lüks vinil döşeme bulmaya başlıyor! Lüks vinil plank seçeneği, sert ahşap veya laminat parkelerde de bulabileceğiniz geçmeli kilitli kenarları kullanarak kurabileceğiniz sert vinil kalaslar veya fayanslarla gelir.

Zemininize yeni bir yüz mü vermek istiyorsunuz? Standart vinil ve lüks vinil döşeme arasında seçim yapmanız gerekebilir. Aralarındaki farkları ve hangisinin sizin için daha iyi olduğunu açıklayacağız. Aşağıdan kontrol edin!

Standart vinil ve lüks vinil döşeme arasındaki farklar nelerdir?

 

Standart vinil döşemenin esnek levhalar, kare fayanslar veya tahta şekilli levhalar halinde geldiğini göreceksiniz. Keçe veya fiberglastan ikinci bir ince tabakaya bağlanmış bir vinil tabakasından oluşur. Üstteki vinil katman, üzerine basılmış seçilmiş bir tasarımı ortaya çıkarır. Tüm standart vinil döşemeler, daha dayanıklı olmasına yardımcı olan şeffaf bir koruyucu katmana sahiptir. Bu tip döşeme esnek olduğu kadar incedir.

Buna karşılık, lüks vinil tahta döşeme ve lüks vinil karo çok farklı ürünlerdir. Yine de bazı benzerlikler var. Örneğin, benzer vinil çekirdek yapılarına sahiptirler. Farklar burada anlatılamayacak kadar çoktur (bunlardan aşağıda bahsedeceğiz), ancak ana olanlar arasında 2 ila 8 mm kalınlığındaki karolar veya kalın plakalar bulunmaktadır. Lüks vinil, tek başına bu nedenle çok daha serttir ve daha kalın döşeme, doğada daha sert ve kararlı olma eğilimindedir.

Aynı zamanda, üreticiler lüks vinil döşeme ürettiğinde daha fazla parça devreye giriyor. Her karo veya tahta, aşağıdakiler dahil olmak üzere en az altı malzeme katmanına sahiptir:

  • Ekstra parlaklık veya ek koruyucu özellikleri ifade etmek için Şeffaf Kaplama Katmanı
  • Koruyucu Aşınma Katmanı
  • Basılı Tasarım Katmanı
  • SPC veya Yapısının Çekirdek Katmanı
  • Dengeleyici Katman
  • Opsiyonel Köpük Destek Katmanı

Lüks vinil döşeme seçenekleri için SPC veya Stone Polymer Core konstrüksiyonlarını yapıştırmanızı öneririz.  seçeneği, ayak altında daha yumuşak bir his için oluşturulmuş bir ahşap kompozit seçenektir, ancak deneyimimize göre daha az göçük ve hasara dayanıklıdır. Luxury Vinyl SPC, deneyimimize göre çok sağlam ve daha dayanıklı bir zemin oluşturmak için güçlü plastikleştiricilere sahip kireçtaşı gibi zemin mineralleri içerir. 47 yıldır döşeme sektöründe bulunduktan sonra, dayanıklılığın her müşteri için her şey olmadığını gördük. Zeminin de iyi görünmesi gerekiyor!

Dış görünüş

Standart Vinil

Üreticiler, standart vinil döşeme veya fayans yaparken genellikle seramik veya taş karoları taklit etmeye çalışırlar. Son zamanlarda, yukarıda gösterilen resimdeki gibi bir ahşap görünümü taklit eden standart vinil eğilimi var. Olası görsel çeşitlilik, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok tasarım deseni ve rengiyle standart vinil için hala büyüyor. Ne yazık ki, bu tasarımlar, simüle edilmiş çatlakların tekrar eden desenlerle ne kadar belirgin olduğu için çok inandırıcı değil. Yine de o kadar da kötü görünmüyorlar!

Lüks Vinil

Lüks vinil tahta, gerçek bir parke görünümünün daha doğru bir taklididir. Lüks vinil karo, pürüzsüz döşeme standart vinilin aksine kireçtaşı çekirdeği ve dokulu hissi nedeniyle seramik veya taş karoları simüle etmede tipik olarak daha doğrudur. Bu, lüks vinil döşemenin popülaritesinde patlamasının büyük bir nedenidir. Standart vinil 2.0 gibi.

En son lüks vinil ürünlerinin oldukça ikna edici olduğunu görmek için hızlı bir bakış atmaktan fazlası gerekmiyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız renk ve stil var. Ve hepsi bu konuda harika seçenekler!

Görünüm söz konusu olduğunda lüks vinil en iyi seçimdir. Bu seçenek daha gerçekçi, daha iyi görünüyor ve seramik, taş ve ahşabı standart vinilin yapamayacağı şekillerde taklit ediyor.

Bakım ve Temizlik

Her iki seçeneği de (standart vinil ve lüks vinil) aynı şekilde temizleyeceksiniz. Günlük süpürme veya süpürme (veya her ikisi) zeminlerinizi temiz tutmanın en iyi yoludur. Aynı zamanda, lekelere ve dökülmelere karşı sabır göstermemek çok önemlidir – onları gördüğünüz anda silin.

Ilık suyu yumuşak sabunla karıştırın ve haftalık olarak nemli bir paspas kullanın. Kapatıcı veya cila kullanmaya gerek yoktur – aslında biz buna karşı tavsiyede bulunuyoruz; aksi takdirde zemini matlaştırabilirsiniz. Vinil döşemenin her zaman temizlenmesi kolay olduğu bilinmektedir.

Bu vinil zeminlerin bakımı ve temizliği söz konusu olduğunda bu bir bağdır. Her iki seçenekte de sorun yaşamayacaksınız çünkü ikisine de aynı şekilde davranacaksınız.

Konfor ve Ses

Standart Vinil

Standart vinilin en fazla konforu veya düşük ses üretimini ayak altında sunduğu bilinmemektedir. Standart levha vinil, fazla yalıtım sağlamayan ince bir malzemedir. Sıcaklık ve nem değişiklikleri sırasında nem, standart vinilin üzerinde toplanabilir. Beton üzerine standart vinil taktığınızda daha da kötüdür. Genellikle çıplak ayak altında soğuk hisseder. Standart vinil, ayakkabı veya ağır ayakkabılarla üzerinde yürürken genellikle banyolarda sorun olmayan bir tıkırtı sesi çıkarabilir.

Lüks Vinil

Konfor ve ses söz konusu olduğunda lüks vinil, standart vinilin tam tersidir. Lüks vinil tipik olarak 2 mm – 8 mm kalınlığında olduğundan, yapısında daha sağlam bir yalıtım etkisi bulunur. LVP, ayak altında daha sağlam ve daha sıcak bir his verir. Aynı zamanda en kaliteli ürün seçeneklerine eklenen köpük destek tabakası sayesinde sesi bloke eder. Ses veya dokunuştaki farklılıkları kelimelerle iletmek zordur. İkisi arasındaki farkları anlamak için her döşeme seçeneğinin ücretsiz bir örneğini istemenizi öneririz.

Lüks vinil, genel olarak konfor ve ses için en iyisidir. Bunlar sizin için küçük farklılıklar olabilir, ancak küçük farklılıklar, yalınayak olduğunuzda ayaklarınızı daha iyi hissettirebilir.

Maliyet

Standart Vinil

Standart vinilde çok uygun fiyatlı bir seçenek bulacaksınız. Bazı yerlerde metrekare başına bir dolardan daha ucuza mal oluyor; ortalama olarak, 50 sent ila iki dolar arasında bulacaksınız. Bu sadece malzemeler için. Merak etme! Profesyonel bir standart vinil kurulumu da ekonomiktir. Bütçenize metrekare başına yalnızca bir veya iki dolar eklemeniz gerekecek. Profesyoneller, kolay bir kurulum olduğu için tipik olarak yeni yapılara veya açıkta kalan bir alt zemine levha vinil döşemeyi severler. Eski vinili çıkarmalarını istiyorsanız, kurulum fiyatının arttığını görebilirsiniz. Standart vinili önceki kurulumlardan çıkarmak genellikle çok zordur.

Lüks Vinil

Lüks vinil döşeme, standartla karşılaştırıldığında daha yüksek bir fiyatla gelir. Tipik olarak metrekare başına iki ila dört dolara mal oluyor. Eviniz için kurulum maliyetini düşürmeye yardımcı olmak için lüks vinil tahtada en iyi fiyatlardan bazılarına sahibiz. Özel döşeme mağazaları, metrekare başına yedi dolara kadar ücret talep edecektir. Ve bundan daha fazlasını bulabilirsiniz! Bazı ev sahipleri, maliyetleri düşürmek için lüks vinilleri kendileri kurmayı tercih ediyor. Profesyoneller veya DIY’ciler için eski standart vinil kurulumları üzerine lüks vinil döşemek tipiktir, çünkü bu daha sağlam döşeme seçeneğinin son kurulumunu etkilemeyecektir.

Standart vinil en uygun fiyatlı seçenektir. Kendin Yap rotasından aşağı inmeye ve lüks vinil döşemeyi kendiniz kurmaya karar verirseniz, her seçenek arasındaki fark daralır.

Dayanıklılık ve Bakım

SPC Vinil Tahta Yapı Dengeleme Katmanı

Standart Vinil

Standart vinil, tamamen yanlış şekillerde yumuşak bir yüzeydir: kırılır ve başka hiçbir şeye benzemeyen aşınma ve yıpranmaya karşı hassastır. Ev sahipleri, standart vinil döşemeyi onarmak veya değiştirmek arasında karar vermek zorunda kaldıklarında, genellikle her şeyi tamamen değiştirmeyi seçerler – çünkü onardıktan sonra inandırıcı görünen standart bir vinil zemine sahip olmak neredeyse imkansızdır. Ayrıca, altındaki alt zemine verilen hasarı önlemeye de yardımcı olmaz, bu da gelecekte bu zemini değiştirirken zamanla daha kötü sorunlara neden olabilir.

Lüks Vinil

Lüks vinil, ne kadar kalın olduğu için daha dayanıklı bir seçenektir. Ayrıca daha fazla koruyucu katmana sahiptir. Aynı zamanda, hasarlı bir tahtayı değiştirmek ve zemini daha iyi onarmak için zemini demonte edebilirsiniz. Lüks vinil, genel aşınma ve yıpranmaya karşı koruma sağlayacak ve altındaki alt zemini koruyacaktır.

Lüks vinil, en dayanıklı ve bakımı en kolay seçenektir. Daha kalın aşınma tabakası, standart seçeneğe göre ona açık bir avantaj sağlar. Ve eğer biri kırılırsa, lüks vinil döşemeyi onarmak için daha kolay bir zamanınız olacak.

Kurulum

Standart Vinil

Standart vinil için en tipik kurulum, basitçe yapıştırmaktır. Bu şekilde, döşemeyi altında yatana sabitleyeceksiniz. Çekmesi biraz yapışkan ve zor ve kaldırma söz konusu olduğunda bu şeyleri nasıl ele alacağını bilen profesyonellere bırakmak her zaman daha iyi bir fikirdir.

Lüks Vinil

Lüks vinil döşeme, kullanımı çok kolay bir tıklama kilitleme sistemine sahiptir. Tahtalar veya fayanslar basitçe birbirine kenetlenecek şekilde tasarlanmıştır. Yerinde tutmak için yapıştırıcıya ihtiyaçları yoktur. Bazı seçeneklerin yapıştırılmasının fayda sağlayabileceğini unutmayın, ancak bu nadirdir. Lüks vinil tipik olarak, yapıştırıcıya veya alt zemine çivilenmeye gerek kalmadan yüzer bir zemin olarak kurulur. Çok DIY dostu bir kurulumdur.

Kendiniz kuracaksanız lüks vinil daha iyidir. DIY meraklıları, baş ağrısı istemiyorlarsa bu seçeneği seçmelidir. Bir profesyoneli işe alacak insanlar her iki şekilde de umursamamalıdır.

Ömür

Standart Vinil

Standart vinil döşeme, yaklaşık on yıllık bir raf ömrüne sahiptir. Piyasadaki en iyi seçenekler on beş yıla kadar sürebilir. Uzun ömürlü olması için zemininize dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Standart vinil, yaygın ev kazaları nedeniyle eziklere ve çizilmeye ve hatta yırtılmaya karşı dayanıklı değildir. Standartlar vinilinin dayanıklı bir döşeme seçeneği olduğu bilinmemektedir.

Lüks Vinil

Lüks vinil, uygun bakım ve bakım ile standart alternatifin neredeyse iki katı kadar dayanabilir. Bu tip döşeme yirmi beş yıla kadar dayanabilir. SPC kireçtaşından yapılmış vinil plakaların eşlik ettiği kalın aşınma katmanları, standart vinilden çok daha fazla göçük ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Bu nedenle, daha fazla ev sahibi ve profesyonel lüks vinili öğrenip deneyimledikçe, lüks vinil plank popülaritesinde bir patlama yaşadı.

Lüks vinil, standart vinil kutudan daha uzun süre dayanır. Bu yüzden uzun vadeli planlama için en iyi seçenek.

Boyutlar

Standart Vinil

Standart vinil, levhalar veya fayanslar halinde gelir. Levhalar altı veya on iki fit genişliğinde rulolar halinde gelir. Öte yandan, fayanslar dokuz ila on sekiz inç kareler halinde gelir.

Lüks Vinil

Lüks vinil zemin döşemelerini ya plakalarda ya da fayanslarda bulacaksınız. Ortalama lüks vinil tahta 48 inç uzunluğunda ve dört buçuk inç genişliğindedir. Fayanslar 16 inç genişliğinde ve 16 inç uzunluğundadır. Aratırsanız daha küçük veya daha büyük boyutlar bulabilirsiniz.

Boyut söz konusu olduğunda bir kravat. Kendiniz ve ihtiyaçlarınız için doğru olanı seçmelisiniz. Her iki şekilde de net bir avantaj yok.

Su ve Isı Dayanımı

Standart Vinil

Standart vinil döşeme daha az dikişle gelir – bu, suyun süzülebileceği ve zemine nüfuz edebileceği daha az yer olduğu anlamına gelir. İnce levha vinil, ısıdan bariz bir şekilde etkilenmez. Alttaki yapıştırıcı aşırı ısıya ters tepki verebilir.

Lüks Vinil

Lüks vinil döşeme kendi başına tamamen su geçirmez sentetik malzeme ile birlikte gelir. Lüks vinil ürününe bağlı olarak, kalaslar veya fayanslar arasındaki bazı dikişler suyun zeminin altından akmasına izin verebilir. Çoğu lüks vinil ürün, su geçirmez bir mekanizmaya sahip olup olmadıklarını bilmek için resimlere ve açıklamalara sahiptir. Çoğu lüks vinil, ısıya dayanıklıdır. Aşırı ısının da olumsuz bir etkisi olabilir.

Diğer her şey aynı kalır: ikisi de ısıyı ve yüksek sıcaklıkları ve güneş ışığına maruz kalmayı aynı şekilde tolere eder. Aşırı ısı her ikisine de aynı şekilde zarar verir. Fırın, dış mekan veya benzeri yerlere vinil döşeme döşemekten kaçının.

Her iki seçenek de su geçirmezdir ve banyolar, mutfaklar ve benzeri odalar için mükemmeldir.

Satış değeri

Standart Vinil

Çoğu, standart vinil döşemeyi ucuz malzeme olarak görür – bir pazarlık için satın aldığınız ve başka bir şey değil. Çoğu durumda standart vinil levhalar takarak (varsa) çok az gayrimenkul değeri ekleyeceksiniz.

Lüks Vinil

Lüks vinil, bir odaya daha fazla değer verilmesinin ana nedeni olmayacak ama kesinlikle yardımcı oluyor. Net değerinize ekstra bir itme katacak. Yine, seramik, parke veya taş karoları seçmekle aynı şey değil – ancak en son lüks vinil ürünler en azından bu seçeneklerle karşılaştırılabilir.

Evinizin yeniden satış değerini artırmak istiyorsanız lüks vinil döşeme seçmek en iyi fikirdir. Standart vinil bu konuda hiç yardımcı olmaz. Sonra tekrar, bakımsız bir zemin size paraya mal olacak. Bu nedenle, her zaman ayaklarınızın altında ne olduğuna dikkat ettiğinizden emin olun!

Karar

Lüks vinil döşeme, birçok nedenden dolayı tercih edilen seçenektir – ve paranız yetiyorsa seçmeniz gereken budur. Az önce kendiniz gördünüz: Çoğu kategoride standart vinilden daha iyi.

Daha sonra, kısıtlı bir bütçeniz varsa standart vinil döşemeyi seçebilirsiniz. Aynı zamanda, standart vinil döşeme, çamaşır odası veya aile banyosu gibi ikincil odalar için iyi bir seçenektir.

Her birinin yeri ve zamanı var! Her ikisi de su geçirmez ve esnektir, bu nedenle her iki şekilde de bir zemine sahip olduğunuzu bilirsiniz.

En iyi vinil döşeme markaları

Çoğu üretici, hem standart levhalar hem de fayansların yanı sıra lüks muadillerini sunar. Bahsedilecek çok isim var ama muhtemelen hepimizin aşina olduğu büyük şirketlere güvenebilirsiniz.

İşte arayabileceğiniz dört isim:

  • Bruce/Armstrong: Tam bir standart vinil levhalar ve lüks vinil plakalar ve fayanslar var. Aynı zamanda, lüks vinili mineral içerikle (çoğu zaman kireçtaşı) birleştirmenin sonucu olarak yeni mühendislik karoları sunarlar. Bruce LVP ürünlerimize şimdi göz atın.
  • COREtec: Bu işletme yalnızca lüks vinil ile ilgilenir. Tahta ve fayans satıyorlar. Ürünlerini pahalı tarafında metrekare başına altı ila sekiz dolara satıyorlar. Bunun bir nedeni var! Yalıtım ve yumuşaklık sağlayan benzersiz bir mantar tabakasına sahiptirler. COREtec LVP ürünlerimize göz atın.
  • Mohawk: Bu şirketin mağazasında 600’e yakın stil var. Hem standart vinil hem de lüks vinil zemin kaplamalarından oluşan çok çeşitlidir.
  • Shaw: Son olarak, bu şirketin çok çeşitli birinci sınıf standart vinil ve lüks vinil zemin kaplaması vardır. Shaw’ın Floorte Pro ürünlerini inceleyin.

Hakkında admin