Kendin Yap Yapanlar İçin: İşlenmiş Ahşap Zemini Kurmak İçin 3 Yöntem

Son güncelleme 15 Ağustos 2022, 07:15

Evinizi hem değer hem de estetik olarak iyileştirmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Yeni döşeme döşemek, evinizin görünümünü ve verdiği hissi değiştirmenin bir yoludur.

Eskiden ev sahipleri önce bir eve halı veya muşamba yerleştirmeyi düşünürdü. Artık o yorgun bekleyişlerin ötesinde çok fazla seçenek var. Tasarlanmış parke zemin, komşularınızdan büyük eleştiriler alan bir seçenektir ve ayrıca bir DIY kurulumu da yapabilirsiniz.

Mühendislik parke döşeme ve evinize eklemek için kurulum seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Mühendislik Sertağaç Döşeme Nedir?

Masif parke gibi birçok döşeme türü vardır, ancak mühendislik parke zeminler birçok faydası var.

Mühendislik parke döşeme, geleneksel masif parke ile yaşayabileceğiniz bükülmeyi veya çukurlaşmayı önlemek için sıkıştırılmış ahşap katmanlarının üzerine bir katı sert ahşap tabakasının yapıştırılmasıyla yapılır. Kurulduktan sonra uzun bir ömre sahip olma eğilimindedir. Masif sert ağaçların döşenmesine benzer ve genellikle daha ucuzdur.

Mühendislik parke döşeme, ısı ve su direnci için iyi bir seçimdir. Aslında neme masif sert ağaçlardan daha iyi dayanır.

Malzeme genellikle daha az maliyetli olduğundan ve kendin yap kurulumu yapabileceğiniz için, masif sert ağaçlara kıyasla maliyet tasarrufu sağlayabilir.

Parke Döşeme Kurulumu

Geleneksel masif parke döşemeden farklı olarak, mühendislik parke döşemenin montajı için genellikle birkaç seçeneğiniz vardır.

Hangi yöntemin en iyi olduğuna dair birkaç husus vardır. Ayrıca satın aldığınız döşemeye ve hangi yöntemin sizin için doğru olduğuna da bağlı olabilir.

Alanınız için sahip olduğunuz üç kurulum seçeneğine daha yakından bakalım.

Yüzer

İşlenmiş sert ağaçlarda kurulum için popüler bir seçenek, yüzen bir zemin. Temel olarak bu, zemin parçalarının birbirine yapışması, ancak altlarındaki yüzeye tutkal veya çivi ile yapışmaması anlamına gelir.

Parçaların her biri, dil ve oluk ekleri ile birbirine bağlanır ve kancalanır ve ardından alttaki döşeme yüzeyi olan alt zeminin üstünde yüzer. Yüzer döşemeler, alana takılan altlık malzemesinin üzerine döşenmelidir.

Bir parke zeminin yan profilini görebilirsiniz dil ve oluk kilitleme sistemi

Yüzer bir zeminin kurulumunun diğer seçeneklere göre daha kolay olduğuna dair bir algı var. Yüzer bir zeminin avantajı, onu mevcut bir yüzeyin üzerine kurabilmenizdir.

Tüm ahşabın bir alanın hava durumuna ve nemine bağlı olarak biraz küçüldüğünü ve genişlediğini hatırlamakta fayda var. Yüzer bir zemin yapıyorsanız, büyük bir parça olarak ayarlanacağını unutmayın.

Bu, küçük bir miktar genişleme için kenarlarda biraz boşluk bırakmaya dikkat etmek istediğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, yüzer bir zemini çivilenmiş bir zemine bağlamamaya ve takmamaya da dikkat etmelisiniz. Bu, yüzen parçaların gidecek bir yere sahip olmasını önler.

Zamk

Mühendislik parke döşemenizin montajı için başka bir seçenek de yapıştırıcı kullanmaktır. Tutkal en az hızlı kurulum yöntemidir, ancak belirli odalar için doğru seçimdir.

Alanınızda yüklemek istediğiniz beton bir alt zemin varsa, yapıştırıcı en iyi kurulum seçeneği olabilir. Geçiş parçalarına ihtiyaç duymadan zeminin geniş bir alana döşenmesine olanak sağlar.

Üzerine kurduğunuz döşeme nedeniyle olası gıcırdama endişeleriniz varsa, bu olası gıcırdamaları ortadan kaldırmak için tutkal yöntemini kullanmak en iyisidir.

Çok fazla nem ve nemin olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, yapıştırıcıyı da düşünebilirsiniz. Ahşabı daha güvenli tutar ve koşullardan dolayı oluşabilecek hareketi engeller.

Yapıştırıcının kokusu bir endişe kaynağıydı. Modern malzemeler büyük ölçüde geliştirildi ve çok daha az kokulu ve rahatsız edici.

Nem direncine yardımcı olmak için bazı modern tutkal malzemeleri de yapılmıştır. Nemle ilgili endişeleriniz varsa, nem direncine yardımcı olacak en iyi yapıştırıcıyı araştırdığınızdan emin olun.

Zımba veya Çivi

Muhtemelen en popüler kurulum yöntemi, işlenmiş parkeyi alt zemine sabitlemek için bir zımba veya çivi yöntemi kullanmaktır. Aşağıdaki alt zemin beton ise, bu açıkça bir seçenek olmayacaktır.

Bu yöntem ayrıca kurulum için yapıştırıcı kullanmaktan daha hızlıdır.

Bu montaj yönteminin bir başka avantajı da, tahta parçalarını çok sıkı bir şekilde bir araya getirmenize ve ardından çivi veya zımba ile orada tutmanıza izin vermesidir. Bu yöntem genellikle müteahhitlerin kullanmayı sevdiği yöntemdir.

Bu güvenli kurulum yöntemini kullanarak geniş alanlar da kurabilirsiniz ve geçiş parçalarını yerinde eklemeniz gerekmez.

Bu tür bir kurulum için yardımcı olabilecek bazı araçlar vardır. Birazdan bu konuda daha fazlası.

Başlamadan Önce, Neleri Dikkate Almalısınız?

Artık kurulum seçenekleri hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, kendin yap kurulumu yapmayı umuyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Bunlar, kurulumunuzla uğraşmadan önce profesyonel bir kurulumcunun düşünebileceği şeylerdir. Ayrıca, kurulumunuzun mümkün olduğunca sorunsuz ilerlediğinden emin olmak için bu hususlar üzerinde çalışmalısınız.

Hadi daha yakından bakalım.

Alanınızı Düşünün

Projenize başlamadan önce, alanınızı düşünmek için biraz zaman ayırmak istersiniz. Tabii ki, uzayın bazı dikkatli ölçümlerine ve gerçekleşmesi kesin olan bir hata payı için biraz daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

Oda için en iyi ne tür bir kurulum yönteminin işe yarayacağını düşünmek istiyorsunuz. Döşemeyi ne üzerine kuracaksınız? Kurulum için altlık almanız gerekecek mi?

Ayrıca kurulumunuzu başlatmak için en iyi yeri düşünmek istersiniz. En kolay yerden başlamak cazip gelse de, yapmayın. En zor olabileceği yerden başlamak istersiniz. Zor olacağı yerde bitirmek istemezsiniz.

Ayrıca, boşlukta hangi kapıların bulunduğunu ve kurulum sırasında hangi döşemede gezinmeniz gerektiğini düşünün.

Doğru Araçları Alın

Sadece bir çekiçle ve şansla kurulum girişiminde bulunma dürtüsüne karşı koyun. Bu, doğru araçlar olmadan yapmak isteyeceğiniz türden bir DIY projesi değil.

Birkaç ekstra araca yatırım yapmanızı gerektirse de, doğru araçlarla kurulum çok daha iyi ve daha kolay olacaktır.

İhtiyacın olacak:

  • Gönye testere
  • Masa testeresi veya daire testere
  • Lastik tokmak
  • bız
  • Plastik kılavuz çekme bloğu
  • Ölçüm bandı
  • kombinasyon kare
  • Maket bıçağı

Elbette, seçtiğiniz kurulum türüne bağlı olarak, pnömatik çivi çakma makinesi veya zımba ya da taraklı mala gibi ek aletlere ihtiyacınız olabilir.

altlık

Çoğu tasarlanmış parke zeminler bir alt katman gerektirir. İstisna, yapıştırma yöntemini kullanıyorsanız olacaktır. Yapıştırıyorsanız, mühendislik ürünü parke zemininizin doğrudan altındaki zemine yapıştırılmasını istersiniz.

Diğer kurulum yöntemleri için muhtemelen bir alt katman isteyeceksiniz. Katranlı kağıt, altlık için yaygın bir seçimdir. Nemin zemine ulaşmasını önlemek için ek bir katman görevi görür.

Kesilmesi ve odaya takılması gerekecek. Çoğu durumda, döşeme kurulumu sırasında güvenli tutmak için zımbalarsınız.

Altlığı, döşemenizi çalıştırdığınız yönde çalıştırmak isteyeceksiniz.

Merdivenlerin Yapılması Gerekiyor mu?

Bir dizi basamak üzerine mühendislik ürünü parke döşemenin döşenmesi, bunların odayla iyi uyum sağlamasına ve şık görünmesine de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, merdiven yapmak zemin montajı yapmaktan daha fazla planlama ve zaman gerektirir. Bu blogda merdivenlere parke döşemenin buna değip değmeyeceği hakkında konuşuyoruz.

Zemin döşemenize başlamadan önce merdivenleri göz önünde bulundurun, böylece odadaki döşeme ve merdivenlerdeki döşeme aynı yöne gidiyor.

Merdivenlerinizi kurulum için hazırlamak için çok dikkatli olmak istiyorsunuz. Bu, çıkıntılı zımbaların veya çivi başlarının çıkarılmasını ve gıcırdayan tahtaların vidalanmasını içerebilir. Her adımın düz olduğundan emin olun.

Ardından tahtalarınızı adıma uyacak şekilde dikkatlice kesin. Veya sadece merdiven basamakları satın alın.

Hangi Kurulum Yöntemini Kullanacaksınız?

Tüm bu yöntemleri düşündükten ve odanıza dikkatlice baktıktan sonra alanı değerlendirmek istersiniz. Ayrıca, hangi yöntemin sizin için en iyi olduğuna karar vermek için kendin yap kurulumu için konfor seviyenizi de göz önünde bulundurmak istersiniz.

Mühendislik parke döşeme, evinize hoş bir yükseltme sağlayacak popüler bir döşeme seçeneğidir. Biraz önceden düşünülmüş ve dikkatli bir planlama ile bir DIY kurulumu olabilir.

Eviniz İçin Yeni Bir Tasarlanmış Parke Zemin düşünün

Evinize mühendislik ürünü parke zeminler eklemeye hazır olduğunuzda, artık kurulum seçeneklerinizi biliyorsunuz. Alanınızı ve odanız için en iyi neyin işe yarayacağını düşünün.

Özel tasarım parke döşeme seçimimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek veya sorularınızı yanıtlamak için daha fazla bilgi için bugün bizimle iletişime geçin.

Hakkında admin