Çocuk odasında onarım: temel kurallar

Bir çocuk odasındaki onarımları planlarken ve bir iç tasarım seçerken, her ayrıntıya daha fazla sorumlulukla yaklaşılmalıdır. Orijinal mobilyalar, parlak renkler, ilginç dekor çekici görünebilir, ancak güvensiz olabilir veya çocuğa müdahale edebilir. Bu nedenle, öncelikle bu çalışmaların özelliklerini ve bina düzenlemesinin özelliklerini incelemeniz gerekir.

Çocuk odasında onarım

Çocuk odasında onarım kuralları

oda planlaması

Odada üç işlevsel bölge olmalıdır: eğitim ve sınıfların yanı sıra dinlenme ve uyku için bir oyun alanı. Güçlü ayrımlar olmamalı ama her parça amacına göre donatılmış.

Çocuk odasında tasarım

Tasarım

Bir stil seçerken, aşırı parlak iç mekanlardan, birkaç zıt ton kullanmaktan, uygunsuz vurgulardan ve desenlerden kaçınmalısınız. 2 yaşından küçük bir bebek için sakin, pastel renkler tercih edilmelidir. 3 yaşındaki bir çocuk zaten kişisel tercihlerini gösterecektir. Bir tarzı empoze etmek rahatsızlığa yol açabilir ve çok parlak renkler uyku ve öğrenme ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Çocuk odasında tasarım

Işık

Daha fazla ışık, daha iyi, ancak kaotik olmamalıdır. Aşağıdaki seviyeler mevcut olmalıdır:

  • gün ışığı Bir pencere tarafından sağlanır. Küçükse, perdeleri terk etmeli ve verimi en üst düzeye çıkarmalısınız.
  • Üst ışık. Avize olarak sunulur. Düşüp çocuğu yaralayabilecek çok parçası olmamalıdır.
  • Orta ışık. Masa lambaları ve aplikler içerir. Düşebilecekleri ve tehlikeli bir durum yaratabilecekleri için zemin lambaları atılmalıdır.
  • Gece lambası. Çocuğun uyumaktan korkmaması ve her an uzayda gezinebilmesi için minimum miktarda ışık veren ve geceleri yanan küçük dekoratif bir lambadır.

Tasarım, çocuğun ampulü kendi başına alamayacağı şekilde seçilmiştir. Ek olarak, çevredeki nesnelerin dış hatlarını bozabilen renkli lambaların yanı sıra terk etmeye değer.

Çocuk odasında onarım

Mikro iklim ve iletişim

Isıtıcıların, prizlerin, anahtarların, kabloların yerleri önceden planlanır. Tüm iletişimler plana göre çizilir. Konumlarını göz önünde bulundurmaya değer: çocuk küçükse, tüm prizler yeterli yüksekliğe yerleştirilmeli ve özel korumaya sahip olmalıdır. Isıtıcılara gelince, onlar da paravanlarla örtülmeli ve kesinlikle güvenli olmalıdır. Tabii mümkünse her zaman merkezi ısıtmadan ayrılmaya değer. Klimaları unutmak daha iyidir, ancak modern hava nemlendiriciler, bebek için odadaki optimum nemi korumanıza izin verecektir.

Mobilya, dekor öğeleri ve hatta kaplama malzemeleri güvenli olmalıdır. Korkusuz çocuksu merak, çocuğu her yere götürebilir ve tüm bunlar önceden düşünülmelidir. Bu nedenle, tüm rafları duvara sabitlemek, sabit tabanlı bir dolap seçmek ve zemine yumuşak bir halı döşemek daha iyidir.

Çocuk odasında onarım

Hakkında admin