Ana mutfak düzeni türleri – İnşaat Blogu

Ergonomik, fonksiyonel ve konforlu bir mutfak alanı elde etmek için doğru mobilya yerleşimini seçmek gerekir. Her biri belirli bir alana, geometriye ve özelliklere sahip bir oda için tasarlanmış birkaç standart düzen vardır. tabiki en iyi çözüm özel mutfakancak seçimi için tasarım projesine önceden karar vermeniz gerekir.

Ana mutfak düzeni türleri

Konum seçenekleri nelerdir?

İki paralel çizgide

Birbirine paralel iki çizginin düzenlenmesi, uzun odalar için uygundur, ancak 12 kare ve üzeri alana sahiptir. Aralarında çalışma alanı ve uygun bir geçiş olması önemlidir. Tüm modüller işlevselliğini korumalı ve açılması kolay olmalıdır.

tek satırda

Lavabo merkezde bulunur, mutfağın diğer ucunda buzdolabı olur, aralarına her iki tarafa en az bir modül mesafede bir ocak monte edilir veya başka bir termal ekipman yerleştirilir. Uzun, içinden geçilen odalar için uygundur.

İşlevsel ada modülü ile

Ada, lavabo veya ocak yeri, alan imar ve yemek alanı olarak kullanılabilir. Mutfak-stüdyo veya geniş odalar için kullanılır. Ada ayrıca çeşitli modüller, iletişim ile sağlanır.

L şekli

Optimum “çalışma üçgeni”nin uygulanması için optimum düzen. Buzdolabı, lavabo ve ocak yan yana, geçiş alanından ayrılmış şekilde yer almaktadır. 14 metrekare veya daha büyük bir oda alanı ile kilit unsurların konumu korunur ve boş alan ev aletleri ve modüller ile doldurulur.

U şekli

Mobilya ve ev aletleri, genellikle bir pencere açıklığı dahil olmak üzere üç duvar boyunca yerleştirilmiştir. Çalışma alanını yemek veya geçiş bölümünden ayırabileceğiniz derin mutfaklar için kullanılır. Sıralar arasında en az 1,2 m boşluk bırakılmalıdır.

Ana mutfak düzeni türleri

Seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir?

  • Kapının yeri, pencereler, geçitler. Kapı, pencere gibi serbestçe açılmalıdır. Projenin geliştirilmesi, koridorları engellememek için mobilyaların en iyi nasıl yerleştirileceğini belirlemeye yardımcı olacaktır.
  • Ergonomi. Tüm modüller teknoloji gibi kolay açılıp kapanabilir, asıl amacını yerine getirebilecek özellikte olmalıdır. Bir şey araya girerse, başka bir düzen seçeneği seçmelisiniz.
  • Alan. Odada kesinlikle yer yoksa, bir ada ile orijinal projeler uygulamamalısınız. Dolu ve boş alanın optimal oranı, konforlu bir iç mekan yaratır. Modüllerin sayısı ve boyutları da ayrı ayrı seçilir.
  • Mutfak şekli. Genellikle düzen bu parametreye göre seçilir. Örneğin, kare bir odada, normal genişliğe sahip dikdörtgen bir düzende – U şeklinde ve dar ve uzun bir düzende – yalnızca doğrusal bir L düzeni açıkça uygundur.

Tüm seçim kriterlerini dikkate alırsanız, avantajlarını doğru bir şekilde vurgulayarak ve tüm kusurları gizleyerek hayallerinizdeki mutfağı herhangi bir odada oluşturabilirsiniz. Elbette renk, malzeme ve tasarım da önemlidir ancak öncelikle mobilyaların ve alanların yerleşimi seçilir.

Ana mutfak düzeni türleri

Hakkında admin