3/8-İnç Vs. 1/2-İnç Parke Zeminler

Son güncelleme 15 Ağustos 2022, 07:15

Birçok parke zemin seçeneği mevcuttur ve bunlar çeşitli genişlik, uzunluk ve kalınlıklarda gelir. Sert ahşabın kalınlığına odaklanacağız çünkü genişlik ve uzunluk tipik olarak zevke göre seçilir çünkü bir sert ağaç kalasın kalınlığı, bir ürünün yapısal olarak ne kadar sağlam olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bir özelliktir. 3/8 inç ve 1/2 inç parke zemin, tipik olarak 2 madeni para kalınlık farkıdır. 3/8 inç ve 1/2 inç parke zemin, tipik olarak bu kalınlık aralıklarında mühendislik veya masif parke seçimleri arasında bir seçimdir.

Masif parke kalınlığı ve Engineered parke kalınlıkları, gelecekte zemininizi yenilemeyi planlıyorsanız farklı seçenekler sunar. Parke döşeme seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. Dayanıklı bir ahşap türü seçin, masif veya işlenmiş parke seçin ve birçok kişi, 3/8 inç veya 1/2 inç plakalar gibi alışveriş yaptığınız döşemenin kalınlığına bakar. Tahta kalınlığını ele alalım.

3/8 inç vs 1/2 inç Sertağaç. Madeni Para Farkı?

3/8″ ve 1/2″ arasındaki temel fark, daha kalın veya daha ince döşeme malzemesi arasındaki 1/8″ farktır. Bir inçin 1/8’ini perspektife koymak için, birlikte yığılmış iki çeyrek yaklaşık 1/8 “inç ölçecektir. Dörtte iki kalınlık farkının bir zeminin dayanıklılığını önemli bir farkla değiştirdiğini düşünmüyoruz. Genel olarak 1/2 “zemin gibi daha kalın bir zemin daha fazla stabilite sağlayacaktır. Bu 2 döşeme kalınlığı, tipik olarak mühendislik ürünü bir parke zeminin işaretleridir. Tasarlanmış bir zemindeki kat veya katman sayısına bakmanın, ne kadar dayanıklı olduğunun daha iyi bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz. Buradaki blogumuzda mühendislik ürünü parke katmanları ve çekirdek türleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

kızların elinde 2 çeyrek para

Masif Parke Kalınlıkları Hakkında

3/4-inç masif parke en yaygın kullanılan kalınlık iken, tipik olarak 1/2″, 1 inç kalınlığında parke mevcuttur. Bu kalınlıklar, uzun ömürlerine rağmen her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Bu zeminler, çok fazla neme maruz kaldığında bükülebilir veya bükülebilir ve bu, zemin düzgün bir şekilde yerine oturtulmadığında da bir sorundur. Betonun üzerine kalın sert ahşap konacaksa, ahşap altlık zemine ihtiyaç vardır.

Diğer masif parke döşemeler, 5/8 inç veya 1/2 inç kalınlığındaki plakalarda mevcuttur. Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, 3/4 inç ve 1/2 inç döşeme arasında pek bir fark yoktur. Bu nedenle, boyutu seçerken, bir karar vermeden önce zemininizin ne kadar yüksek olmasını istediğinizi düşünün.

Daha ince, masif parke zemin profillerinin çok yönlülüğü ve nem hasarına karşı direnci daha fazla olabilir. Daha kalın olanlar daha iyi görünecek ve daha iyi hissettirecek, daha ince olanlar ise daha belirgin olacaktır. Suyun birikebileceği yerlerde (tuvalet gibi), zemin altı veya beton üstü odalarda ahşabın inceliği ne olursa olsun döşenmesi önerilmez.

Katı ve Mühendislik Ahşap

Orijinal parke döşeme türü olan masif parke, bugün hala evler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Akçaağaç, meşe ve ceviz gibi ağaç türleri yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. İşlenmiş Sert Ağaç tipik olarak 5/16 ila 3/4 inç kalınlığındadır. Öte yandan, mühendislik panoları daha geniş olma ve daha az dikişe sahip olma eğilimindedir. Tipik olarak tasarlanmış parke önceden bitirilmiştir.

Özel yapım ahşap döşeme, görünüş olarak hakiki sert ahşaba benzer; ancak, çoğunlukla, üstte gerçek sert ahşap olan bir temel olarak kat adı verilen kontrplak katmanları kullanılarak inşa edilir. Daha sonra, görünümü tamamlamak için yüzeye yapıştırılmış parke uygulanır. Bu tip döşemenin kalınlığı 3/8 ila 1/2 inç arasında değişir ve genellikle masif parke döşemeden daha kapsamlıdır. Masif parke, genel olarak mühendislik ahşap döşemeden daha pahalıdır. Çoğu durumda önceden işlenmiş parke için daha az renk seçeneği vardır.

Ek olarak, masif sert ağaçların zımparalanması ve cilalanması daha kolay olabilir. Döşemenin üst tabakası çok inceyse, mühendislik ahşap döşemenin yenilenmesi gerçekleştirilemeyebilir; bu senaryoda sağlam tahtalarla çalışmak daha iyidir. Dairelerde ve bodrumlarda eski malzemeyi kaldırmadan beton alt zeminler üzerine mühendislik döşemesi döşemek mümkündür. Başka bir deyişle, masif sert ağaçlar, döşeme yüksekliğini mühendislik ahşaplarından daha fazla yükseltir, ancak bu yükseltmez. Kontrplak, sıklıkla üstüne konan ikincisini destekler. Mühendislik zeminler genellikle doğrudan beton üzerine kurulabilir.

Mühendislik Sertağaç Kalınlıkları Hakkında

Göre Carlisle Geniş Plank Zeminler, mühendislik ürünü parkenin iki katmanı vardır: üstte “aşınma” veya “kaplama” katmanı ve altta “destek” veya “çekirdek” katmanı. Aşınma tabakasını hasardan korumak için destek, aşınma tabakasından daha kalın olmalıdır. 3/4 ila 5/8 inç kalınlığında mühendislik ahşap döşeme tavsiye edilir. Aşınma tabakası 3/16 inç kalınlığında olmalı ve çekirdek 9 veya 11 kontrplak (kat) kalınlığına sahip olmalıdır. Eviniz için yeni bir zemin düşünüyorsanız, tadilat yaptığınız odaya uygun olduğundan emin olmak için ürün özelliklerini kontrol ettiğinizden emin olun.

Tasarlanmış zeminler, This Old House tarafından en iyi, daha iyi ve daha kötü olarak sıralanır. 7-9 inçlik bir kat, 5/8 ila 3/4 inç kalınlığında üstte oturur. En az iki kez zımparalanabilme kapasitesi, 25 yıl veya daha uzun garanti ve çok çeşitli ahşaplar gibi aranacak birçok başka özellik vardır. Düşük dereceli mühendislik sert ahşabın kalınlığı, kurulum tekniğini değiştirebilir.

En ince mühendislik parke döşemesinin 3/8 inç kalınlığı, yerine çivilenmesini gerektirir. 3/8-inç ve 1/2-inç mühendislik parke döşemeyi karşılaştırırken, 1/2-inç seçeneği yapıştırılabilir. Büyük bir avantaj, daha az zaman alması ve zemindeki çivileri görmek istemeyebilmenizdir.

Ahşap Sertliği ve Yumuşaklığı

Bir karar vermeden önce döşemenizin ne tür ahşaptan oluştuğunu bildiğinizden emin olun. Güney Amerika ve Endonezya ağaç türleri en güçlüleri arasındadır. Patagonya Gül Ağacı, Brezilya Ceviz ve Brezilya Abanoz, Fantastic Floor tarafından önerilen son derece sert ağaçlardan sadece birkaçıdır. Brezilya Kirazı, Sert Akçaağaç, Beyaz Meşe ve Kara Kiraz, son derece sert bir parke tahtası için mükemmel seçeneklerdir. Douglas Fir en hafif ve en esnek ağaçlardan biridir. Sert ahşap, kullanılan ahşap türünden bağımsız olarak mühendislik zemin kaplamalarında her zaman daha dayanıklı olacaktır.

Yumuşak ağaçlar aynı derecede güçlü ve dayanıklı olsa bile, sert ağaçların belirgin bir avantajı vardır. Dişbudak, kiraz veya abanozdan yapılmış masif parke veya mühendislik parke zeminler, örneğin meşe, akçaağaç, ceviz veya cevizden yapılmış zeminlerden daha dayanıklıdır. Bir garajda veya kulübede faydacı bir zemin olarak köknar veya çam kullanmayı planlamıyorsanız, bu malzemeler döşeme için ideal değildir.

Parke Döşeme Sınıfları

Parke döşeme farklı sınıflarda gelir – en iyi bilinen parke kalitesi 1. Kalitedir, yani budak veya kusur yoktur ve satın aldığınız her kutuda tek tip bir renk ve kaplamaya sahiptir. Bir sonraki sınıf, çoğunlukla tek tip ve hatasız olan seç/daha iyi sınıfıdır. Oradan, renk varyasyonları ve küçük kusurları olan 1 numaralı ortak, 2 numaralı ortak veya 2. Kaliteye sahipsiniz. Bunlar daha az maliyetlidir ve daha doğal görünümlü zeminler sağlayabilir. Kabin sınıfı döşeme hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın. Sitemizde listelenen tüm döşeme sınıfları hakkında daha fazla bilgi edinmek için SSS sayfamızı ziyaret edin. Dereceler ne kadar aşağıdaysa, o kadar fazla renk varyasyonu ve kusur göreceksiniz. Ana Mağaza sayfamızdan tüm parkelerimizi buradan satın alabilirsiniz. Belirli zeminler hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bugün bizi aramaktan çekinmeyin!

Hakkında admin